• انتخابات شورای دانش آموزی 3 آبان برگزار می گردد.
 • مجموعه آموزشی آفرینش نو
 •  

                                                                                                                                 

  بزرگداشت حافظ

   بزرگداشت حافظ

  خواجه شمس الدین محمد شیرازی متخلص به حافظ، بزرگ ترین شاعر غزل سرای ایران است. او درقرن نهم هجری قمری در شیراز متولد شد و به جز مدت کوتاهی ، بقیه عمر خود را در همان شهرگذراند و در آن جا نیز چشم از جهان فرو بست.

   هر چند شیراز در دوره ای که حافظ می زیست ،وضع سیاسی آرام و ثابتی نداشت اما از مراکز علمی و ادبی ایران محسوب می شد . در چنین محیطی حافظ امکان تحصیلاتی شایسته یافت و حافظ کل قرآن شد. او به« لسان الغیب» نیز شهرت دارد. مقبره ی این شاعر گرانقدر در شهر شیراز است.

  روز جهانی پست

   روز جهانی پست

  17 مهر ماه برابر با 9 اکتبر روز جهانی پست است.این روز به مناسبت تاسیس اتحادیه ی جهانی پست در سال 1874 نامگذاری شده است.

  اکنون بیش از 170کشور عضو این اتحادیه هستند و ایران نیز در سال 1256هجری شمسی به عنوان بیست و نهمین عضو به این اتحادیه پیوست.

  پست در ایران از قدمتی طولانی برخوردار است. از فعالیت های چاپارهای قدیم تا پست پیشرفته ی کنونی ،ابزار وآثار گرانبها و دیدنی گردآوری شده است که در موزه ی پست نگهداری میشود.

  پست کهن ترین و گسترده ترین نوع ابزارارتباطی بین مردم یک کشور با ساکنان دیگر سرزمین های جهان است و تحولات تکنولوژیک هم نمی توانداز اهمیت آن بکاهد.

   

  عید قربان


   «عید قربان»

  روز عید قربان پس از روز عرفه فرا می رسد. عید قربان، عید رهایی از تعلقات است. رهایی از هر آن چه غیر خدایی است.

  در این روز حج گزار، اسماعیل وجودش را یعنی هر آنچه باید بدان دلبستگی دنیوی پیدا کرده قربانی کند تا سبکبال شود.

  صدای پای عید می آید. عید قربان پاک ترین عیدهاست. عید قربان، عید برآمدن روزی نو و انسانی نو است.

   

   

  روز عرفه

   

  «روز عرفه روز نیایش»

   

   روز عرفه چه روزی است؟ هر سال عده ی زیادی از مسلمانان برای زیارت خانه ی خدا راهی مکه می شوند. این سفر حج نام دارد و واجب است که حاجیان برنامه ها و کارهایی را انجام دهند.

  روز عرفه نهمین روز از ماه ذی الحجه است که اعمال مخصوص خودش را دارد. حاجیان در این روز در سرزمینی نزدیک شهر مکه در بیابانی که «عرفات» نام دارد دور هم جمع می شوند و خدا را عبادت می کنند.

  روز عرفه روز دعا، نماز و راز و نیاز است. روز بخشیده شدن گناهان است.

  برای دعا کردن در این روز فرقی نمی کند که کجا باشیم، یعنی حتما نباید در صحرای عرفات و در سفر حج باشیم. هر کجا که بودیم روز عرفه را با دعا و مناجات می گذرانیم.

  یک دعای خیلی زیبا به نام دعای روز عرفه است که از امام حسین (ع) به ما رسیده است و خواندن آن در این روز ثواب زیادی دارد. دعای روز عرفه ی امام حسین به جز در بیابان عرفات در روز عرفه در مساجد و مکان های مقدس دیگر نیز حتماً خوانده می شود.

  به روز عرفه روز نیایش نیز گفته می شود زیرا این روز، روز دعا و مناجات و راز و نیاز با خداوند است.

   

  روز جهانی کودک

  16 مهر روز جهانی کودک

  روز جهانی کودک را خود بچه ها به وجود آورده اند. در سال 1986 در چنین روزی دو تن از دانش آموزان 9ساله ی مدرسه ی آتاتوری در نیویورک با نگارش نامه ای از همه ی بچه های دنیا خواستند که با هم روزی را به صلح اختصاص دهند.

  در پیام یکی از این کودکان چنین آمده است: «بزرگ تر های ما عقاید ثابتی دارند.آن ها ما را دوست دارند چون بچه هایشان هستیم.اما آیا آن ها می دانند که چه دنیایی را برای ما به وجود می آورند؟اگر کمترین اشتباهی در ماشین هسته ای آن ها رخ دهد ، ما هرگز شانسی برای رشد و پرورش نخواهیم یافت.ما امکانی برای رشد و پرورش می خواهیم.»

   

  کودکان در روز جهانی می خواهند این تضاد را یادآور شوند که در حالی که سالانه هزینه های غیر قابل تصوری صرف تولید انواع سلاح های هسته ای و غیر هسته ای می شود،کودکان بسیاری از گرسنگی ، عدم امکانات بهداشتی،سوء تغذیه و... می میرند.

  کودکان آسیب پذیر ترین گروه در هر جامعه هستند و از هیچ چیز آنان از جمله غذا،پوشاک،آموزش و نیازهای دیگرشان نباید کاست.

  به امید آن که دنیایی داشته باشیم به دور از جنگ و هیاهو که همه ی کودکان در آن با آرامش و شادی زندگی کنند،به امیدآن روز...

  آدرس : کرج- مهرشهر- بلوار شهرداری نبش خیابان 108
  تلفن : 33404240 - 026
  آدرس رايانامه : school afarinesheno ir